klimatyzacja klimak

Odpowiednie warunki klimatyczne to podstawa komfortu użytkowników w placówkach związanych z medycyną i weterynarią. Poprawiają one zarówno komfort pracowników, jak i osób czy zwierząt korzystających z ich usług. W tym względzie zalety klimatyzacji są nie do przecenienia.

Komfort termiczny – skupienie i mniejsza nerwowość

Właściwa temperatura w pomieszczeniach przyczynia się do uczucia komfortu. Pozwala lepiej skupić się pracownikom podczas wykonywania codziennych zadań oraz zmniejsza uczucie dyskomfortu u pacjentów – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Optymalne warunki termiczne zapobiegają senności, rozdrażnieniu, rozkojarzeniu. Wpływają na lepszą atmosferę nawet w trakcie realizacji trudnych zadań medycznych, które powodują stres u pacjentów.

Współczesne systemy klimatyzacji to nie tylko chłodzenie w upalne dni w roku – to także ogrzewanie w chłodniejsze dni w roku. Urządzenia klimatyzacyjne pracują wydajnie nawet w ujemnych temperaturach – jednostki Toshiba mają szeroki zakres pracy sięgający od -15oC do +46oC temperatury zewnętrznej. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w okresach przejściowych, kiedy systemy ogrzewania jeszcze nie pracują.

Co ważne – klimatyzacja to system, który może obsługiwać kilka pomieszczeń. Dotyczy to tzw. układów multi-split, w ramach których do 1 agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. W efekcie za pomocą jednego systemu można cieszyć się optymalną temperaturą w każdym pomieszczeniu przychodni.

Czyste powietrze – zdrowe i komfortowe

W placówkach o charakterze medycznym istotną rolę pełni sterylna czystość. Dotyczy to nie tylko tradycyjnie pojmowanego porządku, ale także powietrza, które powinno zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych na użytkowników placówki. W tym zakresie nieocenione będą systemy klimatyzacji.

Urządzenia Toshiba posiadają podwójny system filtracji, który skutecznie eliminuje z powietrza drobnoustroje a także redukuje liczbę cząstek pyłów zawieszonych eliminując z pomieszczenia smog. Ponadto znacząco zmniejsza ilość alergenów w powietrzu – takich jak kurz czy pyłki roślin. W przypadku przychodni weterynaryjnych duże znaczenie ma także ograniczenie rozprzestrzeniania się alergenów pochodzących od zwierząt – nie każdy klient placówki będzie odporny na czynniki powodujące uczulenia.

Inną, niezastąpioną funkcją systemów klimatyzacyjnych jest możliwość jonizacji powietrza. Wyposażone są w nią wyższe modele urządzeń – na przykład Shorai Premium R32 czy Daiseikai 9 marki Toshiba. Wpływają one na eliminację z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów oraz dymu. Co więcej, daje gwarancję medycznie czystego powietrza, które sprzyja szybszej regeneracji organizmu.

Czy komfort musi dużo kosztować? Klimatyzacja a bieżące koszty eksploatacyjne

Współczesne urządzenia klimatyzacyjne to jednostki charakteryzujące się wysoką wydajnością i energooszczędnością. Toshiba na przykład proponuje klimatyzatory o klasie energetycznej od A+ do A+++, które w niewielkim stopniu wpływają na podniesienie kosztów eksploatacyjnych w rozliczeniu miesięcznym.

Niższym opłatom sprzyja zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak sprężarki inwerterowe, które mogą pracować nieprzerwanie utrzymując stałą temperaturę w pomieszczeniach. Taka stała praca powoduje, że często pracują one jedynie na obciążeniu częściowym, przez co zasadniczo zredukowana jest w nich konsumpcja prądu.