klimatyzacja montaz

Klimatyzacja do niedawna uważana była za element wyposażenia wyłącznie eleganckich restauracji , hoteli czy biur należących do zagranicznych korporacji. Obecnie jest jedną z podstawowych instalacji montowanych we wszystkich obiektach, gdzie przebywają ludzie. Dlaczego jej popularność stale wzrasta?

Dlaczego właściciele firm stawiają na komfort pracowników

Podstawowym zadaniem właściciela firmy jest dbanie o jak najwyższą konkurencyjność prowadzonego biznesu. Jest to efekt nie tylko chęci pomnażania zysków, ale również odpowiedzialności za pracowników – od efektywności ich pracy zależy zysk wypracowany przez podmiot gospodarczy. Zatem dbałość o właściwe warunki klimatyczne w biurach staje się odzwierciedleniem dbałości o jak najwyższą jakość wykonywanej pracy.

Jakie funkcje klimatyzacji sprzyjają podniesieniu  efektywności pracowników?

Optymalne warunki termiczne

Właściwa temperatura w pomieszczeniach zapewnia możliwość wydajnej pracy. Dotyczy to szczególnie sezonu letniego, w takcie którego upał i wysoka wilgotność mogą stać się czynnikiem znacznie spowalniającym proces podejmowania decyzji, powodując rozkojarzenie i brak koncentracji. Systemy klimatyzacji dążą do uzyskania w pomieszczeniach temperatury najbardziej przyjaznej użytkownikom. W efekcie są oni bardziej produktywni i skupieni na obowiązkach służbowych.

Systemy klimatyzacji Toshiba działają w szerokim spektrum temperatur. Z jednej strony stosowane są do ochładzania nagrzanych pomieszczeń latem, z drugiej strony mogą służyć jako element systemu grzewczego. Instalacje split i multi-split stosowane do niewielkich obiektów komercyjnych czy do biur pracują w temperaturach od -15oC do +46oC. W przypadku systemów SMMS stosowanych w dużych obiektach komercyjnych rozkład temperatur jest jeszcze większy i wynosi od -25oC do +46oC. Systemy klimatyzacyjne w obu wersjach są wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, kiedy to centralne ogrzewanie obiektów jeszcze nie funkcjonuje, a aura na zewnątrz jest już niesprzyjająca.

Czystość powietrza

Na wysoką sprawność pracy wpływ ma także czystość powietrza, jakim oddychamy. Wolne od drobnoustrojów powietrze to gwarancja zdrowia pracowników, co przekłada się na ciągłość pracy. Klimatyzacja to jednak nie tylko filtry wyłapujące bakterie i wirusy. Zaawansowane technologie w jednostkach wewnętrznych Toshiba eliminują zarodniki grzybów czy neutralizują alergeny takie jak pyłki roślin lub kurz. Bardziej zaawansowane urządzenia usuwają nieprzyjemne zapachy (w tym dym) oraz cząsteczki pyłów zawieszonych odpowiedzialnych za powstawanie smogu.

Czyste powietrze w pomieszczeniach zapewniają zastosowane w klimatyzatorach filtry. W przypadku urządzeń sygnowanych marką Toshiba – Seiya R32 – podstawowy model z klimatyzatorów ściennych zapewnia 2 poziomy filtracji, a najwyższy Daiseikai R32 dodatkowo w jonizator powietrza, który zapewnia medyczną wprost czystość powietrza sprzyjającą doskonałej regeneracji organizmu. Redukcja rozwoju pleśni wewnątrz urządzeń, a co za tym idzie czystsze powietrze w pomieszczeniach, związana jest także z wymiennikiem ciepła wyposażonym w funkcję samooczyszczenia.

Komfort pracy

Odpowiednie warunki termiczne oraz czystość powietrza to najważniejsze, ale nie jedyne elementy wpływające na wydajność pracowników. Tu ważną rolę pełnią również inne funkcjonalności przypisane do poszczególnych modeli klimatyzatorów wewnętrznych. Dużą rolę dla poczucia komfortu przez użytkowników pełni sposób dystrybucji powietrza. Ważne, aby jego chłodny strumień nie był skierowany bezpośrednio na pracowników, ponieważ mogą go oni odczuwać jako przeciąg. Dlatego też wysokiej klasy urządzenia – także te wyprodukowane przez Toshibę – wyposażone są w funkcje zmierzające do optymalnego rozprowadzenia powietrza po pomieszczeniu. Doskonale w tej roli sprawdza się funkcja kontroli przepływu powietrza 3D, która umożliwia sterowanie ruchem żaluzji pionowych i poziomych w taki sposób, aby kierować strumień klimatyzowanego powietrza w inną stronę, niż użytkownicy.

Efektywna praca wymaga także odpowiednich warunków w zakresie hałasu. Klimatyzatory Toshiba należą do najcichszych urządzeń dostępnych na rynku. Zapewniają one pracę na poziomie do 20bB(A), co przypomina ludzki szept.