Klimatyzacja coraz częściej wkracza do naszych prywatnych domów i mieszkań. Obecnie stosowane systemy pozwalają nie tylko na schłodzenie przestrzeni latem, ale również ich dogrzewanie w chłodniejsze dni, dzięki czemu z powodzeniem znajdują zastosowanie przez cały rok. Co warto wiedzieć decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu oraz w domu jednorodzinnym?

System klimatyzacji

Klimatyzacja znajduje zastosowanie nie tylko w wielkopowierzchniowych obiektach użytku publicznego czy w lokalach biurowych i komercyjnych, ale coraz częściej wkracza także do naszych domów i mieszkań. Obecnie systemy mogą być wykorzystywane przez cały rok kalendarzowy dzięki funkcji chłodzenia i ogrzewania.

Z technicznego punktu widzenia system klimatyzacji zbudowany jest z jednostki wewnętrznej, a więc parownika wraz z wentylatorem wyposażonym dodatkowo w filtr i freonową chłodnicę. Drugim komponentem systemu jest jednostka zewnętrzna wyposażona  z kolei w skraplacz ze sprężarką oraz specjalny zawór rozprężny.  Pomiędzy parownikiem, a skraplaczem znajduje się czynnik chłodniczy. Pierwsza z jednostek absorbuje ciepło, które transportowane jest następnie do skraplacza. Z kolei ten oddaje je do przestrzeni ogrzewanego pomieszczenia.

Wśród klimatyzacji możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. W domach i mieszkaniach najpowszechniejsze zastosowanie znajdują systemy typu split oraz multi-split. Klimatyzacja typu split składa się z 1 jednostki wewnętrznej oraz 1 jednostki zewnętrznej. Z kolei systemy typu multi-split  zbudowane są z 1 jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych, co w znacznym stopniu zwiększa efektywność działania instalacji.

Klimatyzacja do mieszkania

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga przede wszystkim wystąpienia do właściwej wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni z odpowiednim wnioskiem o zgodę na montaż urządzenia na elewacji budynku. W przypadku obiektów o charakterze zabytkowym, konieczna staje się także zgoda konserwatora zabytków.

Decydując się na montaż klimatyzacji należy mieć na uwadze fakt, że nie każde z proponowanych na rynku urządzeń będzie odpowiednie dla naszego lokalu. Istotne staje się tutaj właściwe dopasowanie wydajności klimatyzatora do metrażu mieszkania. Powszechnie przyjmuje się, iż klimatyzator o mocy 1 kW pozwala na schłodzenie około 10 m2 powierzchni. Oczywiście na wydajność pracy klimatyzatora będzie miało wpływ także usytuowanie mieszkania względem stron świata, jego wielkość czy nawet liczba okien.

W mieszkaniach sprawdzą się oba typy systemów klimatyzacyjnych – zarówno split, jak i multi-split. Wystarczy dopasować liczbę urządzeń do pomieszczeń, które będą obsługiwane. Warto pamiętać, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku większych, kilku pokojowych mieszkań jest zastosowanie klimatyzacji typu multi-split niż split, nawet tej o dużej mocy. Wynika to z podziału lokalu ścianami, które uniemożliwiają równomierną dystrybucję powietrza po wszystkich wnętrzach.

Co do klimatyzatorów wewnętrznych w mieszkaniach najbardziej popularnym rozwiązaniem są jednostki ścienne, chociaż coraz częściej można także spotkać urządzenia kanałowe.

Klimatyzacja dla domu

W stosunku do planowania montażu klimatyzacji w mieszkaniu, jej zastosowanie w domu jednorodzinnym staje się stosunkowo prostsze. Przede wszystkim nie musimy posiadać zgody ze strony właściciela obiektu odnośnie montażu agregatu na elewacji budynku.  Co więcej, jednostka zewnętrzna może być postawiona na gruncie obok budynku.

Jeśli chodzi o rodzaje systemów zalecanych w przypadku budynków jednorodzinnych, doskonale sprawdzą się tutaj zarówno systemy split jak i multi-split. Te drugie są szczególnie zalecane w przypadku, gdy planujemy wyposażyć w klimatyzację większą liczbę pomieszczeń. Zyskujemy w ten sposób nie tylko najwyższą efektywność, ale również  niezwykły komfort użytkowania. Dom może dawać także większe możliwości w zakresie wyboru urządzeń wewnętrznych – Toshiba proponuje klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe a także konsole Bi-Flow, które można montować na ścianach w miejscach przeznaczonych tradycyjnie dla kaloryferów.

Jednak klimatyzacja to nie tylko komfort termiczny. Zarówno w przypadku mieszkań jak i domów jednorodzinnych, po doborze odpowiednich parametrów wydajności systemu, możemy wziąć pod uwagę pozostałe funkcje, jakie oferują poszczególne modele klimatyzatorów. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia wyposażone w niezwykle skuteczne filtry powietrza, nawilżacze czy jonizatory, dzięki którym, powietrze w przestrzeni naszego domu czy mieszkania będzie nie tylko optymalnie dopasowane do naszych potrzeb pod względem termicznym, ale również bezpieczne dla naszego zdrowia. Warto również dopasować system do indywidualnych preferencji pod względem poziomu generowanego hałasu, sposobie regulacji temperatury, klasy energetycznej czy zastosowanej w urządzeniu automatyki.